Moxibusce neboli požehování


Moxování spočívá v požehování/prohřívání akupunkturních bodů tzv. moxou - v případě zvířat nejlépe pelyňkovým karbonizovaným nečadivým doutníkem.


Při moxování je využíváno teplo vznikající rovnoměrným pomalým hořením vláken pelyňku. Toto teplo proniká do svalů, ohřívá dráhy a dráhové oběhy, podporuje cirkulaci čchi v organismu, zbavuje chladu a vlhkosti, rozptyluje a ničí vnější patogenní energie. Působením tepla dochází ke zrychlení oběhu čchi, odstranění stagnace (bolestivého stavu) a doplnění energie.

Při výzkumech bylo zjištěno, že působení tepla na určené body má vliv na systém buňečné výstelky cév, zvyšování imunity (při sledování reakce imunity se zjistilo, že po prohřátí určitých bodů se imunita zvyšuje již po několika hodinách, kulminuje 4 den a pomalu klesá na původní hladinu  - 7 den) a podporuje obranné síly organismu. Prohříváním kůže dochází k uvolňování látek, které ovlivňují tělní tekutiny a centrální nervovou soustavu. Cevní systém reaguje na požehování zúžením a následným rozšířením cév, zpomalením pulsu a tedy dochází k pozitivnímu ovlivnění krevního tlaku. Dále se také zrychluje vylučování žluči a dochází k aktivizaci střevních pohybů. Pozitivně se rovněž mění množství krvetvorných a lymfotvorných látek (erytrocyty, trombocyty, leukocyty...). Tlející pelyňkové vlákno navíc vykazuje baktericidní vlastnosti při zánětlivých procesech, neboť zdrojem tepla tlejícího vlákna jsou infračervené paprsky s vlnovou délkou 1-5 mikrometrů.


Požehování lze použít například při onemocněních:

- trávící soustavy

- dýchací soustavy

- pohybového aparátu

- gynekologických problémech

- problémech s imunitou

a mnohých dalších


Pokud je moxování indikované, zvířata ho většinou snáší velmi dobře, často při požehování usnou nebo příjemně zrelaxují. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky