Čínská medicína


"Mudrcovo léčení je takovéto: je nutné znát princip jin-jangu nebes a země i zákonitosti chodu čtyř ročních období, vztahy mezi pěti orgány cang a šesti orgány fu, vztah samičího (jin) a samčího (jang), povrchu a nitra; dále je třeba znát všechno podstatné z léčby jehlami a požehováním, kamennými jehlami a bylinami, zkoumat životní styl člověka, ovládat zásady diagnostiky a léčení, rozumět vlivu fyzické kondice na vznik onemocnění, brát v úvahu věk pacienta i jeho povahu, jestli je odvážnější, nebo spíše bojácnější. Potom je třeba zjišťovat, ke které části těla nemoc náleží, aby bylo rozlišeno místo jejího původu, a všechny získané údaje je nutno posuzovat i s ohledem na roční dobu a stav puslu. Vyšetření musí být takto dokonalé!"
Su-wen, kap. 77


Léčba zvířat je stará jako čínská medicína sama. Vzhledem k významu hospodářských zvířat pro tehdejší společnost není ani divu.

Historie čínské veterinární medicíny
Za otce čínské veterinární medicíny jsou považováni učenci Sun Yang a Wang Liang  (období Jara a Podzimu 770-476 BC), kteří položili základy diagnostiky zvířat, teorie vnitřních a vnějších onemocní, léčebných metod a klasifikace léčebných látek. V období vlády dynastie Suej (581 - 618 AC) byla publikována práce "Chi Ma Niu To Lu Ching" neboli "Pojednání o léčbě koní, skotu, velbloudů a oslů", kde byly popsány způsoby léčby těchto zvířecích druhů. Čínská veterinární medicína pak doznala velkého rozkvětu za vlády dynastie Tchang (618 - 907 AC), a to z důvodu potřeby léčby koní pro vojenské účely. Publikována byla práce nazvaná "Si Mu An Ji Ji" (Sbírka možností jak ulevit trpícím koním). Za dynastie Ming (1368 - 1644 AC) pak vznikl první detailní text zabývající se akupunkturou a fytoterapií koní - "Yuan Heng Liao Ma Ji", který sepsali bratři Yu Ben-Yuan a Yu Ben-Heng (1608 AC). Následovala pak celá řada prací zaměřených na možnosti aplikace čínské medicíny ve veterinární oblasti, nicméně předmětem zájmu byla pouze zvířata hospodářská.

Ve 20. století se začali lékaři západní veterinární medicíny zajímat o čínský léčebný systém a v klinické praxi se tak postupně začaly uplatňovat různé oblasti čínské medicíny od akupunktury, až po dietetiku či léčebné masáže.



Teoretické principy

Čínská medicína vychází z principů Taoismu, tedy čínského filozofického učení, vyjadřujícího univerzalistický názor na svět na základě jeho přirozeného vývoje. Cestou (tao) se rozumí prapodstata i konečný cíl všech věcí; ctností či virtuální silou (te) pak individuální přirozenost věcí.


Čínská medicína má pět základních odvětví: akupunkturu, fytoterapii, Tui-nu, Qi-gong                 a dietetiku. Výchozí teoretickou bází je učení o jin-jangu a pěti prvcích.


Pnutí mezi jin a jangem je hybným momentem všeho dění. Ono pnutí vyplývá ze vzájemného protikladu jin a jangu, přičemž je ale od sebe nelze oddělit, neboť v jednom je obsažen zárodek druhého. Výsledkem onoho pnutí je jakási lailní rovnováha, jejíž součástí jsou však ustavičné výkyvy a střídání protikladů. Tato základní charakteristika se promítá do všech forem existence a způsobuje cykličnost jejich projevů (noc-den, léto-zima, nahoře-dole, smrt-život atd.).


"Žlutý císař řekl: Jin a jang jsou cestou nebes a země, jsou základním principem všech věcí, otcem i matkou nekonečných proměn, kořenem i počátkem života i smrti, a sídlem duchovního poznání. Proto i při léčení nemoci je třeba pátrat po její podstatě (zda je jinové nebo jangové podstaty)."

Su-wen, kap. 5


Jako další entity vzniklé diferencováním původní jednolité substance čchi  vyčlenili staří číňané tzv. pět prvků (wu-sing) - dřevo, oheň, země, kov, voda. Západní "překlad" termínu wu-sing ve smyslu pěti prvků či elementů však plně neodpovídá významu čínského termínu "sing" - hýbat se, pohybovat, konat. Spíše než o "pět prvků" se tedy jedná o pět hybných sil, pět činitelů, jejichž vzájemným spolupůsobením vznikají další formy bytí.


"Mezi nebesy a zemí i uvnitř šestero stran není ničeho, co by se vymykalo z pěti prvků. Stejně to platí i pro člověka."

Ling-šu, kap. 25


Literatura:

Ando, V. : Klasická čínská medicína I, Svítání.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky